Prosto z Dalekiego Wschodu

Prosto z Dalekiego Wschodu

Azjatycka kuchnia relatywnie niedawno weszła na polski rynek, jednak zjednała sobie bardzo dużą rzeszę fanów. Nic dziwnego - znajdziemy w niej wszystko, czego moglibyśmy oczekiwać. Łagodne potrawy o subtelnym smaku stoją w tym samym szeregu co najostrzejsze przyprawy na świecie. Warto udać się w orientalną podróż po kulinariach z Dalekiego Wschodu.

Pałeczki w dłoń!

Teoretycznie na sushi składa się surowa ryba, trochę ryżu i wodorosty. Brzmi to mało ekskluzywnie szczególnie dla kogoś, kto jeszcze nie zaczął swojej przygody właśnie z azjatycką kuchnią. A jednak najlepsze sushi we Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie cieszy się gigantycznym wręcz zainteresowaniem. Rezerwacje trzeba robić na kilka dni przed, a z ich usług korzystają wszyscy - od zakochanych par, przez grupy znajomych aż po firmy zamawiające lunche dla swoich pracowników w biurach. Co kryje się za sukcesem charakterystycznej potrawy, do której jedzenia korzystamy z pałeczek? Przede wszystkim to, z czego większość kultur Dalekiego Wschodu jest doskonale znana - perfekcjonizmu. Japończycy nie są w tej materii wyjątkiem.

Nie tylko sushi

Specyfikacja sushi polega na właściwym przyrządzeniu ryby oraz estetycznym podaniu. Przyprawy stoją tutaj na dalszym miejscu. Nie można tego powiedzieć o kolejnym przysmaku zajadanym w Tokio, a więc ramenie. Jeżeli chcesz go porównać do jakiegoś polskiego dania, najbliżej mu bez wątpienia do rosołu. Najlepszy ramen w Łodzi czy Poznaniu szczególnie budzi popularność w miesiącach zimowych. Stanowi on fantastyczny sposób na rozgrzanie się, a także kusi swoim orientalnym smakiem. Znajdziemy w nim mnóstwo składników doskonale znanych z japońskiej kuchni w postaci wodorostów oraz sosu sojowego. Nie można jednak zapominać o dwóch wyróżniających składnikach ramenu, czyli sezamu oraz jajka. W coraz większej liczbie restauracji znajdziemy wegańskie i wegetariańskie warianty dla klientów.

Single malt z Tokio

Najwyższej jakości whisky kojarzymy przede wszystkim z Wyspami Brytyjskimi oraz Stanami Zjednoczonymi. Warto jednak pamiętać, że japońska whisky także budzi bardzo dużą popularność nie tylko wśród rodowitych mieszkańców, ale także koneserów na całym świecie. Jaka jest jej historia? Nietrudno się domyślić - w trakcie dwudziestolecia międzywojennego dwóch prekursorów destylowania whisky w Kraju Kwitnącej Wiśni przyjechało z podróży do Stanów Zjednoczonych oraz Szkocji oraz otworzyli swoje własne produkcje. Perfekcjonizm to idea bardzo wyraźnie odczuwalna przy kosztowaniu każdej whisky powstającej w Japonii.