Podstawowe informacje na temat mączki rybnej

Podstawowe informacje na temat mączki rybnej

Rybna mączka to doskonałe źródło wartościowego białka. Dlatego między innymi ten produkt jest stosowany w żywieniu drobiu i trzody chlewnej. Dzięki bogatej zawartości składników odżywczych i kaloryce mączka tego typu jest dodawana do mieszanek paszy, zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego. Oprócz białka surowiec ten dostarcza niezbędne aminokwasy dla prawidłowego funkcjonowania organizmów zwierzęcych. Czym jest rybna mączka i jakie ma zalety? O tym wszystkim piszemy w tym artykule!

Mączka rybna – czym jest?

Mączka rybna jest częstym składnikiem wielu pasz. Obecność tego surowca przemysłowego wynika z tego, że jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka. Mączki rybne są otrzymywane w wyniku procesu proszkowania odpadów rybnych, całych ryb, a nawet owoców morza. W Polsce można głównie spotkać mączkę rybną wyprodukowaną wyłącznie z łososia lub mix’u powstałego z kilku gatunków ryb tj. pstrąg, makrela, łosoś, szprot, fladra czy śledź. Ponadto mączka rybna jest źródłem egzogennych aminokwasów, czyli takich, których zwierzęcy organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Mowa tutaj o metioninie, treoninie, lizynie, tryptofanie oraz argininie. Z tego względu dla wielu rolników czy firm przemysłowych surowiec jest niezbędnym składnikiem w procesie produkcji pasz dla kurczaków oraz świń. Dodana do paszy mączka rybna gwarantuje szybszy rozwój zwierząt. Należy jednak pamiętać, że rynek takich produktów jest szeroki, a to zwiększa ryzyko zakupu zanieczyszczonej mączki. Dlatego, warto nabywać rybną mączkę wyłącznie od najlepszych producentów.

Mączka rybna – dlaczego warto ją stosować?

Jak już wspominaliśmy, mączka rybna jest doskonałym źródłem białka. Co ciekawe, mączka tego typu odżywia lepiej niż klasyczna mączka pochodzenia zwierzęcego. Mączkę wytworzoną z ryb warto stosować przede wszystkim z uwagi na cenne składniki mineralne oraz dobry stosunek makroskładników, gdzie przeważa białko. Jeśli chodzi o minerały, to dodając do paszy mączkę rybną, zwierzęta otrzymują fosfor, wapń oraz selen. Ogromną zaletą takiego produktu jest niska zawartość tłuszczu, która przekłada się na lepszy smak oraz przyśpieszony proces rozwoju zwierząt.

Mączka rybna – jak jest produkowana?

Z uwagi na to, że mączka rybna występuje już od wielu lat na rynku, to proces jej wytworzenia jest ujednolicony. Produkcja tego surowca składa się z etapów tj.:

·      Obróbka w wysokiej temperaturze,

·      Prasowanie,

·      Suszenie,

·      Mielenie.

Istotny jest zwłaszcza pierwszy etap, czyli obróbka za pomocą wysokiej temperatury, ponieważ pozwala ona na eliminację szkodliwych drobnoustrojów tj. salmonella. Aby wyprodukować 1 tonę rybnej mączki, potrzebnych jest około 5 ton ryb.