Na co warto zwrócić uwagę, kupując garnki?

Na co warto zwrócić uwagę, kupując garnki?

Garnki to główny sprzęt używany w kuchni do gotowania potraw. Korzystamy z nich codziennie przez cały tydzień, aby móc zjeść ciepły posiłek. Z uwagi na funkcję, jaką pełnią garnki warto zakupić je mądrze. Odpowiednie podejście do zakupu sprawi, że garnki będą nam służyły przez wiele lat. Na co warto zwrócić uwagę przy ich kupnie?

Garnki dopasowane do kuchni

Dla wielu osób to jest oczywiste, że ambition garnki czy inne marki muszą być odpowiednio dopasowane do kuchni. Aczkolwiek co to oznacza w praktyce? Oczywiście nie chodzi wcale o kolor czy wygląd, lecz o dobór garnków do kuchenki, jaką dysponujemy. Dla wielu kobiet czynnik estetycznie nie pozostaje bez znaczenia, jeśli dania z garnka mają trafiać bezpośrednio na jadalny stół. Jednak trzeba przyznać, że taki czynnik jest marginalny na tle innych aspektów. Garnki muszą przede wszystkim być dopasowane do kuchenki. Jeśli w swojej kuchni masz kuchenkę gazową czy elektryczną, wtedy dobór garnków nie będzie stanowił problemów. Natomiast jeśli możesz się pochwalić kuchenką indukcyjną, to wchodzą w grę wyłącznie garnki wykonane ze stali i żelaza przystosowane do indukcji.

Odpowiednie dno

Każdy kucharz wie, że w przypadku przypalenia jakiekolwiek składnika czy całego dania sprawia, że trzeba je wyrzucić niestety do kosza. Aby uniknąć takich sytuacji, dno garnka, powinno być odporne na przypalanie i cechować się dobrymi właściwościami, pozwalającymi przewodzić ciepło. Dlatego na ten aspekt należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli zawsze chcemy przyrządzać pyszne potrawy. Najlepsze są garnki te z dnem wielowarstwowym. Zazwyczaj takie dno można spotkać w garnkach nierdzewnych, ponieważ są znane niestety ze słabego przewodzenia ciepła. Wśród wielu warstw producenci stosują aluminium czy miedź w celu zachowania odpowiedniej temperatury. Można także na rynku kupić garnki o kapsułkowym dnie, który ma dodatkową warstwę aluminium w postaci dysku o grubości 3,5 mm.

Dodatki, o których warto pamiętać

Jak to w życiu bywa, często drobne szczegóły mają duże znaczenie. Nie inaczej jest również w przypadku garnków. Jeśli chcemy myć garnki w zmywarce, warto sprawdzić, czy naczynia, te które chcemy kupić, są przystosowane do takiego procesu. Wśród dodatków dużą popularnością się cieszą te garnki ze wbudowaną miarką do wymierzania porcji i przezroczystą pokrywką. Gotowanie usprawnią dodatkowe udogodnienia w postaci wskaźnika temperatury, ergonomicznych uchwytów czy durszlak do makaronu. Wspomniane elementy w realny sposób mogą zwiększyć komfort gotowania.