Mączka rybna – zbiór najważniejszych informacji
Mączka rybna to produkt zawierający wiele wartościowych składników odżywczych, który jest wykorzystywany do żywienia zwierząt hodowlanych. Z tego względu bardzo często mączka jest składnikiem pasz pochodzenia zwierzęcego. Wśród wartościowych składników znajdziemy aminokwasy, a także pełnowartościowe białko.
Mączka rybna – czym jest?
Wszystkie mączki rybne jak sama nazwa wskazuje, są produkowane z ryb i owoców morza. To surowiec, który za sprawą wartości odżywczych jest dodawany do produkcji pasz. W praktyce w sklepach można spotkać wiele rodzajów mączki. Mogą to być pączki wyprodukowane z łososi lub różnych ryb – wtedy mamy produkt tzw. mix. W przypadku mieszanki z różnych ryb możemy się spodziewać w środku ryb tj. pstrąg, śledź, makrela, łosoś, szprot czy flądra. Rybna mączka jest szeroko stosowana w przetwórstwie mięsnym. Ściśle mówiąc, taki produkt służy do pokarmu zwierząt hodowlanych, a w szczególności drobiu czy świń. Wspominaliśmy już o bardzo dobrym składzie wynikającym z wielu wartości odżywczych. Dobra zawartość mikroelementów oraz makroelementów jest wynikiem wysokiej zawartości aminokwasów, które zwierzętami sami nie mogą wytworzyć w organizmie. Mowa oczywiście o aminokwasach egzogennych. Wśród wielu aminokwasów zawartych w mączkach znajdziemy związki tj. lizyna, treonina, metionina czy arginina. Dodając do pasz taką mączkę, można spodziewać się, że hodowane zwierzę zdrowo i szybko urośnie. W sklepach można znaleźć wiele rodzajów mączek, jednak rolnicy są zgodni, że warto wydawać pieniądze jedynie na sprawdzone produkty renomowanych producentów.
Mączka rybna – zalety
Jak już wspominaliśmy wyżej, wszystkie mączki rybne są większym lub mniejszym źródłem białka. Warto jednak zaznaczyć, że białko to jest pełnowartościowe oraz lekkostrawne, co ma kluczowe znaczenie dla przyrostów zwierząt. Z tego względu wiele osób twierdzi, że maczki rybne są o wiele lepsze niż mączki zwierzęce. Omawiane produkty pochodzenia rybnego nie zawierają dużo tłuszczu, co przekłada się na lepszy smak mięsa, a także wzrost zwierzęcia w postaci czystego mięsa.
Mączka rybna – produkcja
Produkcja mączki rybnej składa się z dobrze przemyślanych etapów. Każdy etap ma znaczenie. W pierwszej kolejności następuje obróbka termiczna zaprawy rybnej. Surowiec rybny pod wpływem wysokiej temperatury staje się wolny od ewentualnych szkodliwych substancji tj. salmonella. Oprócz tego wstawienie bazy rybnej pozwala usunąć zbędną wodę i tłuszcz. Następnie dochodzi do prasowania oraz proszkowanie. Dzięki takim etapom zostają zmielone wszelkie drobne kostki z ryb. Przetwórstwa produkujące mączkę rybną potrzebują aż 5 ton ryb, aby stworzyć tonę mączki.