Mączka rybna - czym jest?

Mączka rybna - czym jest?

Mączka rybna jest dobrym źródłem wartościowego białka i wykorzystuje się ją przede wszystkim do żywienia drobiu i trzody. Jest także składnikiem wielu mieszanek paszy pochodzenia zwierzęcego.

Czym jest mączka rybna?

Mączka rybna to surowiec, który jest przede wszystkim wykorzystywany do produkcji pasz. Jest nie tylko źródłem białka, ale dostarcza także zwierzętom łatwo przyswajalne aminokwasy. Mączki rybne wykorzystuje się w procesie produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych, przede wszystkim drobiu i trzody chlewnej. Jej zastosowanie gwarantuje wysokie tempo wzrostu. Wykorzystuje się ją także w wędkarstwie, gdyż jest świetnym komponentem do zanęt. Działa wabiąco przede wszystkim na leszcze i karpie dzięki dużej zawartości białka. Jeśli chcemy kupić mączkę rybną, to powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnego dostawcy, którego specjalnością jest między innymi produkcja mączki rybnej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie zostaliśmy oszukani, a nasz produkt jest wysokiej jakości.

Jak powstaje mączka rybna?

Produkcja mączki rybnej przebiega w kilku etapach - ogrzewanie, wyciskanie, suszenie oraz mielenie całych ryb lub ich części. Niezwykle ważne jest traktowanie ryb wysoką temperaturą, co pomaga pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów, jak na przykład salmonella. Mączki rybne są najczęściej produkowane z odpadów i pozostałości przemysłu rybnego, ale także z całych ryb i skorupiaków. Do produkcji jednej tony mączki potrzebne jest przetworzenie około 5 ton ryb. Gatunki, z jakich wytwarzany jest ten surowiec to przede wszystkim łosoś, pstrąg, dorsz, makrela i szprot. Najczęściej spotykane mączki rybne są mieszane lub z zawartością na przykład samego łososia. Warto pamiętać o tym, że mączka rybna nie powinna przekraczać zalecanego udziału procentowego w paszy, który wynosi 8%. W innym przypadku w paszy znajdzie się za dużo tłuszczów i białka.

Zastosowanie mączki rybnej

Mączka rybna jest wykorzystywana do produkcji pasz. Najczęściej stosuje się ją w żywieniu drobiu, a przede wszystkim kurczaków czy indyków. Dla tych ptaków mączka rybna jest cennym źródłem na przykład wapnia, na którego niedobory cierpią. Wykorzystuje się ją także do żywienia świń, ale tylko prosiąt. Wynika to przede wszystkim z relatywnie dużego kosztu mączki rybnej, ale przede wszystkim dlatego, że mięso może nabrać rybnego zapachu. Zatem u dorosłych osobników rezygnuje się ze stosowania mączki rybnej lub zaprzestaje jej stosowania w ostatniej fazie przed ubojem.