Mączka rybka i serwatka – czy warto je stosować w żywieniu prosiąt?
Serwatka i mączka rybna to dwa popularne komponenty dobrej paszy dla prosiąt, do których układ pokarmowy tych zwierząt szybko się adaptuje. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ wspomniane dodatki paszowe cechują się wyjątkową strawnością i smakowitością, co pozytywnie wpływa na szybki wzrost wagi na młodych zwierząt.
Czy warto stosować słodkie dodatki?
Bardzo często zdarza się, że młode prosięta nie chcą pobierać pożywienia. Jak wpłynąć na ich decyzje i zachęcić do jedzenia? Rolnicy w takiej sytuacji powszechnie stosują słodziki do paszy. Takie praktyki jednak nie są zalecane, ponieważ powodują większy wyrzut insuliny. W rezultacie zostaje uruchomiony ośrodek sytości, który daje sygnał, że organizm nie jest głodny. Tym samym lepiej zachęcić do jedzenia w naturalny sposób. Tutaj właśnie z pomocą przychodzą mączki rybne i serwatki. Pierwszy składnik zwiększa w jedzeniu zawartość białka jednoczenie, zmniejszając ryzyko powstania biegunek. Prosięta jedząc pokarm z mączką rybną, cenią sobie smakowitość, a rolnicy z kolei mają szerokie pole manewru do poprawy ekonomiki produkcji dzięki dynamicznemu zwiększeniu się masy ciała prosiąt.
Mączka rybna – rodzaje
Użyte surowce i przebieg procesów produkcji w rolnictwie można podzielić na mączki rybne o różnej zawartości białka. Jeśli mączka rybna jest wykonana z całych ryb, wtedy zawiera ona maksymalną zawartość białka. Co więcej, jeśli temperatura suszenia będzie zbyt wysoka, wtedy zawartość białka będzie mniejsza. Rolnicy doskonale wiedzą, w jaki sposób odróżnić taką paszę, ponieważ ma ona brunatnoszarą barwę. Maczki rybne mogą także pochwalić się znaczną zawartość tłuszczu. W stosunku procentowym to aż 14%, dzięki temu są one bardziej kaloryczne. Specjaliści jednak rekomendują wykorzystywanie mączki rybnej, która cechuje się wysoką strawnością. Dla prosiąt mączka powinna stanowić nawet 15% mączki w paszy. Z uwagi na to, że mączka wyróżnia się wysoką zawartością białka, zawiera także lizynę i witaminy z grupy B.
Źródło laktozy
Paszy dla prosiąt powinny wyróżniać się nie tylko wysoką zawartością białka, lecz także miłym zapachem i smakiem. Dlatego rolnicy dodają do paszy również serwatkę, która stanowi dobre źródło laktozy i wody. Wysoką wartością wyróżnia się serwatka suszona o charakterze węglowodanowym. Serwatka suszona ma też zmienną jakość, a przede wszystkim chodzi tutaj o zmienną zawartość laktozy. Jest jej mniej w serwatce twarogowej, która charakteryzuje się białokremową barwą lub lekko żółtą, jeśli zawiera beta-karoten.