Dlaczego mączka rybna jest ważnym składnikiem paszy?

Dlaczego mączka rybna jest ważnym składnikiem paszy?

Odpowiednie odżywianie zwierząt hodowlanych i domowych to klucz do zachowania prawidłowego rozwoju i zapewnienia wszystkich wartościowych składników dla organizmu. Podobnie jak u człowieka, zbilansowana dieta u zwierząt wpływa na ich dobrą kondycję, szybki wzrost oraz optymalną wagę. Podpowiadamy, jaki składnik powinien być zawarty w dobrze dobranej paszy.

Co to jest mączka rybna?

Mączka rybna to produkt, który charakteryzuje się wysoką zawartością białka, ze względu na to, że do jego wyrobu używa się całych ryb lub odpadów powstałych w przetwórstwie rybnym. Istnieje kilka różnych rodzajów mączek, dlatego też na rynku dostępne są te zrobione z łososia, pstrąga, szprota, makreli, ale także z połączenia kilku gatunków ryb. Ze względu na składniki mineralne, ten produkt ma szerokie zastosowanie w karmieniu zwierząt domowych oraz hodowlanych. Warto szukać go pośród składników pasz, mieszanek paszowych, a nawet wykorzystywać jako zanętę do łowienia ryb, ponieważ może przynieść zaskakujące efekty.

Dlaczego to ważny składnik paszy?

Zastosowanie mączki rybnej w paszy przekłada się przede wszystkim na dostarczenie zwierzętom bardzo dobrego źródła minerałów, takich jak magnez, fosfor i wapń. Jeśli produkt będzie zrobiony z wysokiej jakości i starannie wyselekcjonowanych składników, to można liczyć na to, że mączka będzie charakteryzowała się wysoką zawartością składników odżywczych oraz aminokwasów egzogennych. Dzięki temu, że jest to idealne źródło białka, gwarantuje szybkie tempo wzrostu. Co więcej, dobrze skomponowana mączka posiada charakterystyczny zapach, który zachęca zwierzęta do spożycia pokarmu, a także ma odpowiedni współczynnik strawności. Ważne, aby wybierać produkt od renomowanych producentów, którzy dbają o jakość, ponieważ ma to pozytywne przełożenie na zdrowie i kondycję zwierząt.

Zastosowanie mączki rybnej

Dzięki temu, że ten produkt posiada tak wiele zalet, bardzo chętnie wykorzystywany jest na kilku polach. Przede wszystkim stanowi pełnowartościowy i wysokobiałkowy składnik pasz przygotowywanych między innymi dla kur, kurcząt oraz prosiąt. Ze względu na lekkostrawność mączki oraz źródła aminokwasów egzogennych, taki składnik powinien pojawić się w diecie młodych zwierząt. Jednakże nie jest to jedyne zastosowanie, ponieważ taką mączkę rybną można użyć również jako zanętę. Może przyczynić się do sukcesu w połowie leszczy, linów, karasi, czy nawet karpi. Dodanie tego składnika w odpowiednich proporcjach poruszy nawet najbardziej ospałe i trudne do zwabienia ryby.